Eaton Corporation CH2L70SP 70 Amp 2-Space/Circuit Surface CH Type Main Lug Loadcenter
★★★★★ 4.9 99 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by fokus-baumanagement.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Product Description The product is 2 circuit 70a Main lug, load center, surface mount indoor.. easy and simple use kit. The product is manufactured in china. From the Manufacturer Single phase, 3 wire, insulated/bondable neutral, 2 (3/4") spaces, 4 poles with CHNT breakers, 120/240 Volts AC. Ground bar No. GBKS or No. GBK520 sold separately. Solid copper bus bar and branch fingers; fingers tin plated and rated 140 amps. In serviceentrance application, where neutral is bonded, unused neutral connections may be used for termination of equipment grounds. In accordance with NEC, suitable for use as service equipment when not more than 2 service disconnecting mains are provided or whennot used as a lighting and appliance panelboard. #14 - 2 main lug wire range. Electrostatic powder coat, baked urethane painted sandalwood. Rotate 180 degrees for bottom feed. U.L. Listed file E8741.
  • For use as a main lug load center
  • Rated for commercial use
  • 1-Piece copper buss for excellent conductivity
  • For indoor use
  • Top or bottom feed with no modifications necessary
  • 14-3/8 in. (365.1mm) W to fit snugly between wall studs
  • Single phase
  • 120/240 volts
  • Ideal for use in a garage, home addition or workshop
  • Compatible with Cutler-Hammer 3/4 in. type CH circuit breakers
  • ANSI certified and UL listed
  • Maximum wiring gutter space for ease of wiring in compliance with NEC requirements
  • Extra 1-1/2 in. knockout for bundling to offer easy and fast installation
  • Includes cover
UPC 782114190449
Brand Name CUTLER HAMMER
Phase Type Single Phase
Item Weight 1.41 Kilograms
Manufacturer Cutler-Hammer
Material Type Metal
Maximum Current 70 Amps
Number Of Circuits 2
Included Components Cutler-Hammer LOADCNTR MAIN LUG CH INDR 70A CH2L70SP
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
99 ratings | 41 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (88)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (10)